Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови данни подсказват: Болен ли си от Ковид, карантина поне 8 дни

26 септември 2023, 07:40 часа • 18245 прочитания

Със сигурност най-популярната болест в последните 3 години - COVID-19 (Ковид), се разпространява чрез вируса SARS-CoV-2, а той се предава по въздушно-капков път. Но какво е количеството вирус, което отделят вече заразените и колко трябва, за да се заразим.

Още: Какво знаем за новите доминиращи варианти на COVID-19: Говори вирусолог от САЩ (ВИДЕО)

Някои отговори за Ковид

За да установят колко вирус издишат вече заразени хора, изследователят Грегъри Лейн и колегите му анализират над 300 проби от дъха на 43 души с COVID-19, като ги следят в продължение на почти три седмици. Нивата варират, но някои хора отделят много, понякога над 800 единици вирусна РНК в минута, съобщи Science news.

Средното издишваното количество вирус е по 80 единици в минута в продължение на цели 8 дни след началото на симптомите, съобщава екипът в препринт, публикуван в medRxiv.org. Едва след този момент вирусните частици спадат до почти неоткриваеми нива. Препринт означава, че материалът трябва да премине през независима рецензия.

Лейн, който работи в медицинския факултет на Северозападния университет "Файнберг" в Чикаго, и колегите му трябва да потвърдят какъв процент от тази издишана вирусна РНК идва от вируси, които все още могат да се възпроизвеждат в тялото на друг човек. Учените все още не знаят и колко вирусни частици са необходими за заразяване.

Но въз основа на новите данни екипът изчислява, че човек с висока степен на разпространение на вируса потенциално може да издиша достатъчно вирус, за да зарази някого в затворено пространство за около 20 секунди, което прави рисковано дори пътуването с асансьор. При средностатистически носител на вируса заразяването може да отнеме малко под четири минути.

ОЩЕ: Броят на новите случаи на коронавирус доближи 500, огромен скок и при починалите

Коментари

Новото проучване предоставя ценна информация, която не може да бъде получена както при изследванията с назални тампони, така и при еднократните експерименти с аерозоли, казва изследователят на инфекциозните болести Кристен Колман, пише БГНЕС. Тампоните взимат проби само от една част на дихателните пътища. А при много аерозолни експерименти се измерва количеството на вируса, който хората изхвърлят, докато говорят, пеят или четат на глас, както и докато дишат, само в един момент по време на инфекцията.

Екипът на Лейн разработва прост и евтин инструмент – пластмасов мундщук, прикрепен към затворена тръба - който участниците вземат със себе си вкъщи и дишат в продължение на 10 минути наведнъж. Това позволило на екипа лесно да събира проби за продължителен период от време и да проследява как се променят емисиите по време на инфекцията. Но импровизираният инструмент не притежава прецизността на модерните машини в лабораториите и болниците, казва Колман от Училището по обществено здраве към Университета на Мериленд в Колидж Парк. Дори скокът от 876 вирусни РНК единици в минута, наблюдаван в новото проучване, може да е занижен донякъде, коментира той.

Още: 7 дни изолация за болен от коронавирус, 5 дни за контактен

В новото проучване лицата, които съобщават за по-тежки симптоми, са склонни да отделят повече вирус. Въпреки това дори безсимптомните хора или тези с леки случаи са издишали значителни количества вирусна РНК. И ваксинираните, и неваксинираните хора са издишали сходни нива.

Понастоящем Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ препоръчват на хората, които са леко болни или безсимптомни, да се изолират за поне пет дни и след това да носят маска за още пет. Лейн би предложил различен съвет: "Ако ме попитат моите приятели или семейство, бих казал, че трябва да се изолирате до осмия ден".

Проект: Край на карантината за болни от COVID-19

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес